Hlavná stránka


Laura Jarná

Laura Jarna

Spomienka na pani Lauru Jarnú (1912 – 2003)

Hoci túto nesmierne elegantnú dámu už v bratislavských uličkách nestretneme, na pani Lauru Jarnú si môžeme spomenúť v každom ročnom období. Okrem lavičky na Hlavnom námestí aj v tichom zákutí obnovenej Michalskej priekopy. Pamätnú tabuľku jej venovala práve Komunitná nadácia Bratislava.

„Bratislavu nosím v srdci. Priala by som si, aby ma aj ona pritúlila a rovnako aj všetkých jej dobrých obyvateľov. Nech ľudia majú radi toto mesto, ono od nich nič iné nežiada." To sú slová pani Laury, ktorými sa vyznala nášmu mestu. Mestu, v ktorom prežila takmer celý život. Rozprávala niekoľkými jazykmi, ktoré i vyučovala. Písala si s priateľmi z rôznych kútov sveta. Bratislava pre ňu nebola iba kulisou pre každodenné radosti i starosti. Záležalo jej na tom, aby pretrvalo to, prečo ju ľudia majú radi. Pani Jarná sa stala príkladom novodobého darcovstva a zaradila sa k známym bratislavským filantropom, akými boli napr. Juraj Schulpe, Emil Mirbach alebo František Tőrők. Rozhodla sa venovať Bratislave 450 000 Sk na obnovu Michalskej priekopy.

Príklad pani Laury Jarnej utvrdil aj zakladateľov Komunitnej nadácie Bratislava, že rozvíjať filantropiu, teda ľudomilstvo či dobročinnosť, má zmysel. Pani Laura prišla všetkých pozdraviť a povzbudiť aj na priateľské otvorenie nadácie v roku 2000. Takú optimistickú a so záujmom o dianie naokolo sme ju vždy vídavali.

Darujte ONLINE


Ďakujeme.sk