Hlavná stránka


Preteky kačíc 2009

Na pretekoch súťažilo až 1 487 kačíc 

Vypočujte si autentickú reportáž z Pretekov kačíc odvysielanú v relácii Pozvite nás ďalej na Rádiu Regina. Reportáž pripravila redaktorka Tatiana Šušková.

 

V sobotu, 5. septembra, sa v Areáli Divoká voda v Bratislave – Čunove uskutočnil 2. ročník benefičného podujatia Preteky kačíc, ktoré zorganizovala Komunitná nadácia Bratislava. Bratislava tak patrí už k niekoľkým mestám vo svete, ktoré ponúkajú ľuďom možnosť zábavnou formou prispieť na zmysluplné aktivity ďalších neziskových organizácií. Stačilo si symbolicky adoptovať kačicu s vlastným štartovým číslom a vybrať si, ktorú organizáciu svojím darom podporíte. Tento rok sa dolu kanálom plavilo až 1 487 žltých umelých kačíc. Sedem zapojených neziskových organizácií si tak rozdelí výťažok 4 461 €.

 

Na úvod sa v súťaži raftových tímov predstavilo 11 spoločností, ktoré celé podujatie podporili a prispeli aj na rekonštrukciu gotickej veže v Sade Janka Kráľa.

Trať bola náročná, prišlo aj k dvom vážnejším kolíziám, dvom zraneným pretekárom a jednému inštruktorovi držíme palce na rýchle zotavenie.

A tu sú výsledky (do nich sa počítala lepšia z dvoch meraných jázd).

Všetkým tímom blahoželáme k odvahe a skvelej jazde.

1. Nadácia Slovenskej sporiteľne – čas 1 : 27 : 46

2. Telefónica O2 Slovakia, s. r. o. – 1 : 29 : 85

3. akzent media Bratislava, s. r. o. – 1 : 30 : 48

4. Millennium 000, s. r. o. – 1 : 30 : 57

5. areaprint, s. r. o. – 1 : 31 : 74

6. Československá obchodná banka, a. s. – 1 : 34 : 86

7. Rádio Regina – 1 : 35 : 78

8. Zoznam, s. r. o. – 1 : 38 : 02

9. Tatra banka, a. s. – 1 : 51 : 72

10. Západoslovenská energetika, a. s. – 1 : 52 : 90

11. Mayer / McCann-Erickson, s. r. o. – 3 : 56 : 26

*

Po firemných tímoch si jazdu na divokej vode vyskúšali aj dva špeciálne tímy – posádky hercov Maroša Kramára a Janka Kronera, ktorí prišli podujatie nezištne podporiť, doplnili desiati vylosovaní záujemcovia spomedzi návštevníkov.

Obidva tímy boli nesmierne vyrovnané, o málinko zvíťazil raft Janka Kronera s časom 1 min 29 sekúnd a 36 stotín. Tím Maroša Kramára dosiahol čas 1 minúta 30 sekúnd 19 stotín.

Potom už bola trať pripravená na hlavné preteky kačíc. Najprv súťažilo 15 väčších – firemných kačíc. Opäť predstavovali tie štedré spoločnosti, ktoré poskytli finančný dar.

S divokou vodou sa vysporiadali hrdinsky.

1. miesto - Férová kačka - Telefónica O2 Slovakia, s. r. o. – 3 : 03 : 17

2. miesto - ČOBKačka - Československá obchodná banka, a. s. – 3 : 26 : 53

3. miesto - Clickačka (Klikačka) - NetSuccess, s. r. o. – 3 : 30 : 54

4. miesto - Sporkačka - Nadácia Slovenskej sporiteľne – 4 : 12 : 31

5. miesto - Regina - Rádio Regina – 4 : 46 : 26

6. miesto - Kaťuša - Baumit Slovensko, a. s. – 6 : 04 : 15

7. miesto - Tabačica - Tatra banka, a. s. – 8 : 26 : 81

8. miesto - Citina (Sytina) - Citibank Europe plc, pobočka zahraničnej banky – 9 : 01 : 63

9. miesto - Zavináčka - Zoznam, s. r. o. – 9 : 37 : 22

10. miesto - Kapečka - KPMG Slovensko, s. r. o. – čas už nebol meraný

11. – 15. miesto (kačice priplávali s oneskorením alebo sa im na trati zapáčilo a ostali sa hojdať na príjemných vlnách).

Millka - Millennium 000, s. r. o.

Blaváčka - areaprint, s. r. o.

Majerka - Mayer / McCann-Erickson, s. r. o.

Akzentka - akzent media Bratislava, s. r. o.

nE.ON-ka - Západoslovenská energetika, a. s.

Za firemnými kačicami bolo do kanála z obrovskej rybárskej siete odštartovaných všetkých 1 487 malých kačíc. Pohľad na veľkú žltú masu kačíc bol naozaj skvelý. Každá pretekárka statočne zdolávala pereje aj víry, niektorým sa opäť viac páčilo na divokej vode a do cieľa sa veľmi neponáhľali. Tie najrýchlejšie a najšťastnejšie vyplávali svojim majiteľom 50 originálnych cien. Prvá doplávala kačica s číslom 716 s časom 3 minúty 1 sekunda a 76 stotín.

Ďalšie poradie nájdete v podstránke Víťazi a ceny. Srdečne všetkým blahoželáme.

Dôležitejšie ako poradie však bola skutočnosť, že sa rodina filantropov opäť rozrástla, za čo patrí všetkým veľké poďakovanie.

*

Ďakujeme aj 35 dobrovoľníčkam a dobrovoľníkom, ktorí nám celé podujatie pomohli organizovať. Ochotne a s nadšením dbali o hladký priebeh pretekov.

Spoznať ste ich mohli podľa žltých tričiek. Záujemcom registrovali súťažné kačice, značili ich číslami, pripravovali trať, ponúkali kačacie píšťalky. Dôležitou, ale aj fyzicky náročnou úlohou bolo vysypanie kačíc do vody. Rybársku sieť plnú kačíc zdvíhali až šiesti siláci. Po úspešnom štarte prišla na rad úloha dievčat na lodi v cieli, ktoré zodpovedne namerali časy doplávaným firemným kačiciam a zaznamenali poradie malých kačíc aj s víťazným časom prvej z nich.

Vďaka vytrvalým vodičom Trixi mobilov ste sa mohli vydať na okružnú jazdu areálom. Kačica Alica ochotne pózovala pred fotoobjektívmi a zabávala návštevníkov. Za nezištnú pomoc, ochotu, čas a energiu venovanú Pretekom kačíc ďakujeme dobrovoľníkom a dobrovoľníčkam - Jane, Nine a Evke, Kajovi a Stanovi, Mišovi a Kristíne, Mariánovi a Klaudii, Kubkovi, Sandy, Vlaste a Alene, Zuzane a Martine, Katke, Lucii, Barbore a Lukášovi, Monike, Baške a Denise, Michalovi, Samovi a Márii, Rišovi a Adamovi, Eve, Maťovi, Tinke a Michalovi - ako kačici Alici.

A preteky by sa nezaobišli ani bez našich výborných kamarátov - moderátorov Andy Gajdošovej, Marcela Davida Zajaca a fotografky Paulíny. Vďaka prvým dvom sme mali aktuálny prehľad počas celého podujatia a vďaka Paulíne si naň kedykoľvek spomenieme.

*

Naše špeciálne poďakovanie patrí štyrom dámam zo spoločnosti Raddisson Blu Carlton Hotel, Lucii Arbetovej, Darinke Zahoranovej, Veronike Sirotovej a Jane Rusnákovej, ktoré dohliadali na priebeh raftových pretekov a spoľahlivo vyhodnotili ich výsledky.

*

Počas popoludnia prezentovali svoju činnosť aj neziskové organizácie, ktoré bolo možné kúpou kačice podporiť - Lepší svet pre znevýhodnených, MačkySOS, Petržalské ihriská, Slovenský skauting, Únia Materských Centier, Voices alebo Komunitná nadácia Bratislava.  Výťažok každá z nich použije na podporu aktivít a činnosti, ktorej sa venuje (chránená dielňa pre mentálne postihnutých; pomoc pouličným mačkám; revitalizácie detských ihrísk; akcie a tábory pre zmysluplné využitie voľného času; vzdelávanie a rozvíjanie mám na materských dovolenkách alebo aktivity pre podporu tvorivých ľudí pri produkcií videí o zaujímavých témach).

*

V prípade Komunitnej nadácie Bratislava pôjdu získané peniažky priamo na obnovu gotickej veže v Sade Janka Kráľa, ktorá prežila viac ako päť storočí. Ide o originálnu stavba, ktorá bola súčasťou kostola na Františkánskom námestí až do 19. storočia. Po narušení jej statiky zemetrasením a prestavbami bola v roku 1897 múdro prevezená do sadu, aby aj naďalej tešila pozornosti ľudí.

 

Fotografie z Pretekov kačíc si možete pozrieť v Galérii 

 

Toľko o 2. ročníku Pretekov kačíc. Ďakujeme za Vašu podporu a tešíme sa na Vás opäť – niekedy a niekde :o)

Darujte ONLINE


Ďakujeme.sk